Jarosław Narymunt Rożyński

Zwijamy się

7 listopad 2016r

We wrześniu 2016 roku zanotowano najwięcej upadłości średnich i dużych firm w ciągu 3 ostatnich lat. Od czterech miesięcy liczba upadłości rośnie w stosunku rok do roku. Prawdziwe trzęsienie ziemi w tym obszarze będzie miało miejsce w grudniu.

Część ogłoszonych upadłości to oczywiście efekt pośredni przenoszenia przedsiębiorstw za granicę. Proces ten dotyczy wyraźnie wszystkich sektorów gospodarki, a zwłaszcza obszarów związanych z produkcją i usługami. Przedsiębiorców przestały już interesować kolejne bajery na slajdach i puste zapowiedzi bez pokrycia. W przeciwieństwie do urzedników administracji publicznej, przedsiębiorcy podejmują racjonalne decyzje na podstawie chłodnych kalkulacji, a nie na podstawie kolejnych obietnic partii rządzącej.

Zdecydowana większość przedsiębiorców, którzy postanowili już o przeniesieniu swojego biznesu do innego kraju, wstrzymała się z zamknięciem biznesu w Polsce do końca roku podatkowego. Sprzężenie zwrotne nastąpi również w obszarze bezrobocia, gdzie po zamknięciu firm w Polsce, wskaźniki w tym zakresie pójdą w górę. Najpradowpodobniej pracownicy zmuszeni będą do podążania za swoim pracodawcą i również zaczną rejestrować się jako jednoosobowe działalności gospodarcze poza granicami Polski. Oczywiście wzrośnie również szara strefa.

Wydaje się, że rząd jest już na to przygotowany i rolę kozła ofiarnego w tej sytuacji pełnić będzie minister Mateusz Morawiecki. Nie wyobrażam sobie, że dotrwa on na swoim stanowisku do końca drugiego kwartału 2017 roku. Nie potrafię również wskazać, kto miałby zająć jego miejsce mając przecież pełną świadomość, że dalsze podążanie tą drogą może jeszcze w 2017 roku zakończyć się podobnie jak bankructwo Argentyny.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl