Jarosław Narymunt Rożyński

Wzmocnienie Gotlandii

2 kwiecień 2016r

Moja ukochana Gotlandia ma krytyczne znaczenie w planach strategicznych NATO. Władze Szwecji podjęły ostatnio decyzję o wzmocnieniu swojej obecności wojskowej na tej historycznej wyspie.

Ta nie mała wyspa na wodach Bałtyku stanowiła w środniowieczu centrum handlowe dla całego regionu. Zdobywana na przemian przez Duńczyków i Szwedów, od zawsze stanowiła ważny element polityki obronnej. Perłą wyspy jest jej stolica Visby - niegdyś jeden z głównych ośrodków handlowych Hanzy. Do dziś możemy podziwiać niezwykłe mury obronne okalające miasto oraz średniowieczne kamieniczki i kościoły.

Gotlandia jest największą wyspą na Morzu Bałtyckim o powierzchni 3140 km2, położoną 90 km od Półwyspu Skandynawskiego. Ma 176 km długości i 50 km szerokości. Artyleria i obrona przeciwpowietrzna umiejscowiona na tym obszarze stanowi kluczowy element do zrozumienia znaczego strategicznego tej wyspy. Nie jest zatem zaskoczeniem, że oprócz żołnierzy Szwedzkich, coraz częściej widzimy tam również ludzi w amerykańskich mundurach.

Gotlandia nadal jednak pozostaje miejscem magicznym, cudownym, do którego wracam ukoić serce w spokoju i szumie błękitnego morza. Oby pozostała taka jak najdłuzej.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl