Jarosław Narymunt Rożyński

Wyprzedaż myśliwców na Bliski Wschód

20 wrzesień 2016r

Toczące się nieustannie wojny na Bliskim Wschodzie to również okazja, by sprzedać broń wybranym sojusznikom. USA zaproponowały sprzedaż ponad 100 myśliwców F-15, F-16 oraz F/A-18 niektórym państwom w regionie. Wynika to ze strategii wyprzedaży starych maszyn, na rzecz zastąpienia ich nowymi jednostkami 5 generacji, czyli F-35 .

Oczywiście w pierwszej lini nie chodzi o kraje takie jak Turcja czy Arabia Saudyjska, lecz partnerów znacznie mniejszych i bardziej uzależnionych egzystencjonalnie od utrzymania stosunków z USA. Mówi się m.in. o takich klientach jak Bahrajn, graniczący z Arabią Saudyjską, oraz Kuwejt leżący pomiędzy Irakiem a Arabią Saudyjską. Nie jest zatem tajemnicą, że pilotami tych maszyn przez długi jeszcze czas bedą przede wszystkim Amerykanie.

W kilku tekstach wspominałem już o kluczowym znaczeniu Zatoki Perskiej oraz możliwym konflikcie pomiędzy Arabią Saudyjską a Iranem. Dostarczenie do regionu amerykańskich myśliwców właśnie pomiędzy te dwa państwa, wprowadza tam pewien element kontroli i inicjacji odpowiednich działań.

Zakup myśliwców w tym regionie ciekawie komponuje się również z postępem prac Iranu nad bronią przeciwlotniczą. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na toczącą się wojnę w Jemenie oraz "podejście" Arabii Saudyjskiej od południa przez szyickie grupy zbrojne. Taki ruch podważa również w sposób znaczący deklaracje USA o odbudowie dwustronnych, partnerskich relacji z Iranem.

Warto również zauważyć, że PKB Bahrajnu jest 10x mniejsze od Polski. Ciekaw jestem zatem, w jaki sposób i po jakiej cenie Bahrajn zdobędzie amerykańskie myśliwce i jak to się przedstawia w kontraście do Polskich negocjacji.

Co ciekawe, Katar i Kuwejt zadeklarowały ostatnio zakup myśliwców wielozadaniowych produkowanych w Europie. Miały to byc maszyny Rafael z Francji i Eurofighter z Niemiec. Nie można mieć zatem złudzeń, że Europa pomimo wszystkich serdeczności, nadal jest rywalem geopolitycznym i ekonomicznym dla Stanów Zjednoczonych i Rosji.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl