Jarosław Narymunt Rożyński

Wsparcie dla Europy z Fortu Carson

30 sierpnia 2016r

W Colorado rozpoczęły się przygotowania do transportu zaopatrzenia z Fortu Carson do Europy Środkowo-Wschodniej. Fort Carson został założony w 1942 roku i jest bazą sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, a w szczególności piechoty zmechanizowanej i jednostek specjalnych. To również z tego miejsca odbywa się zaoptarzenie logistyczne zarówno dla operacji wojskowych w Iraku jak również dla bazy w Guantanamo.

Sprzęt amerykańskiej brygady pancernej zostanie dostarczony do portuBremerhaven w Niemczech. Z tego miejsca zostanie koleją i transportem drogowym rozmieszczony m.in. w Polsce, Czechach, Słowacji, Niemczech, Litwie, Łotwie, Estonii.

Co dokładnie zostanie przetransportowane ?

Nieoficjalnie mówi się, że będzie to około 100 czołgów M1A2 Abrams oraz ponad 150 Bojowych Wozów Piechoty. To oczywiście nie są znacząco wzmacniające siły obronne i należy pamiętać, że ich znaczenie jest przede wszystkim symboliczne.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku największej w Europie w ciągu ostatnich 20 lat dostawy amunicji. Do końca października zostanie ona przetransportowana do portu Nordenham skąd środki dostarczone będą do Miesau Army Depot. Największy w Europie magazyn broni amerykańskiej znajduje się w Nadrenia-Palatynat, czyli w kraju związkowym w południowo-zachodnich Niemczech.

Nie jest to dobra wiadomość dla Polski. Z całą pewnością czulibyśmy się lepiej, gdyby te zapasy zostały umieszczone w Polsce.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl