Jarosław Narymunt Rożyński

Venexit

9 grudnia 2016r

Rada regionu Wenecja Euganejska uznała naród wenecki za mniejszość etniczną i zaproponowała referendum ws. specjalnej autonomii. Dokument został uchwalony na wniosek separatystycznej Ligii Północnej oraz centroprawicy. Czy po Brexit czeka nas zatem wyjście Wenecji z Unii Europejskiej ?

Niestety nie można takiego scenariusza wykluczyć ponieważ partie populistyczne zyskują poparcie w całej Europie. Najnowsze pomysły rady regionalnej w Wenecji zawierają takie zmiany jak np. obowiązek posiadania "świadectwa weneckości" przez urzędników, egzaminy z języka weneckiego, czy też wprowadzenie języka weneckiego jako języka urzędowego. Większość budzących obawy propozycji prawnych w najmniejszym stopniu nie dotyka najważniejszego problemu regionu, czyli gospodarki.

Podstawową przyczyną rodzących się tendencji separatystycznych i nacjonalistycznych są coraz gorsze warunki gospodarcze. Te z kolei są wynikiem rosnących roszczeń socjalnych oraz nadmiernego opodatkowania klasy średniej i przedsiębiorców. Wenecja, jak również całe Włochy, już dawno wpadły w pułapkę, z której jedynym wyjściem jest jedynie obcięcie świadczeń socjalnych do minimum i uwolnienie gospodarki. To natomiast budzi sprzeciw demokratycznego społeczeństwa, które decyduje się zjeść własny ogon zamiast zgodzić sie na urynkowienie gospodarki.

Brzmi znajomo ?

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl