Jarosław Narymunt Rożyński

Torami z Chin do Londynu

14 stycznia 2017r

Po 18 dniach podróży do Londynu przybył pierwszy pociąg bezpośredin z Chin. Przetransportowano kilkanaście kontenerów z odzieżą. Jednakże to nie zawartość lecz sam fakt odbycia podróży w miarę racjonalnym czasie jest fundamentalnym momentem dla nowego obiegu krążenia światowego transportu handlowego.

Trasa ponad 12 000 km prowadziła przez Kazachstan, Rosję, Białoruś, Polskę, Niemcy, Belgię oraz Francję. Pociąg do Wielkiej Brytanii przejechał pod kanałem La Manche.

Co jest tak znaczącego w tym wydarzeniu. Otóż fakt, że połączenie to jest szybsze niż dotychczasowe przesyłanie towarów morzem. Można powiedzieć, że nowy Jedwabny Szlak powstaje w tej chwili dosłownie na naszych oczach.

Warto podkreślić również, że do czerwca 2016 roku z Chin do państw europejskich dotarło około 1880 składów towarowych, a ponad 502 powróciło do państwa środka. Polska jest niezwykle istotnym węzłem połączenia tego nowego systemu światowej wymiany handlowej i stoi obecnie przed strategicznymi decyzjami, w który kierunku orientować swoje interesy.

W mojej ocenie należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z faktu, że najlepszą gwarancją pokojowych relacji z sąsiadami są wspólne interesy ekonomiczne i polityczne. W interesie zarówno Europy, jak również Rosji i Chin leży stabilny kontynent Euroazjatycki ze sprawnie funkcjonującą gospodarką i wymianą handlową. Być może nadszedł czas na weryfikację niektórych sojuszy i mocniejsze postawienie swoich interesów narodowych na pierwszym miejscu.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl