Jarosław Narymunt Rożyński

Stosunki Polsko - Litewskie w XXI wieku

13 wrzesień 2016r

Współczesne relacje pomiędzy sąsiadami można podsumować na zasadzie - nie jest źle, ale nie jest dobrze. Rosnący nacjonalizm zarówno po stronie polskiej jak i litewskiej, utrudnia rozwiązywanie konfliktów. Warto wrócić do podstaw i poprawić relacje, które w okresie prezydentury Lecha Kaczyńskiego i Valdasa Adamkusa były znacznie lepsze niż dzisiaj.

Litwa czuje się znacznie bardziej zagrożona agresją rosyjską i ma ku temu wszelkie powody. Nic dziwnego zatem, że z rezerwą i z dystansem podchodzi do stosunków z Polską, widząc jak nakręca się u nas spirala nacjonalizmu. W ciągu ostatnich lat relacje pomiędzy naszymi krajami uległy znacznemu ochłodzeniu.

Nie powinno tak być.

Oprócz historycznych więzi pomiędzy naszymi krajami istnieją również krytyczne zależności w teraźniejszości. Polska i Litwa są członkami NATO i UE, które wspólnie pracują nad polityką dywersyfikacji zasobów i dostaw energii w regionie. Musimy pamiętać, co nas łączy a co nas dzieli.

Tym co nas łączy najbardziej, jest wspólne zagrożenie agresją rosyjską ze wschodu. Wszystkie inne, drobne sprawy powinny ustąpić w tym momencie miejsca współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

Nie można o tym zapominać i odwracać uwagi od bezpieczeństwa w kierunku pisowni nazwisk czy ulic.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl