Jarosław Narymunt Rożyński

Sprzeciw dla rakiet Patriot

24 czerwiec 2016r

O obronie powietrznej kraju słyszymy w Polsce od 30 lat. Nadal brak w tym zakresie jakichkolwiek postępów. Tarcza antyrakietowa pozostaje wciąż wyłącznie marzeniem na papierze.

Nie powinna zatem zaskakiwać ostatnia decyzja administracji USA o braku zgody na transfer technologii do Polski, co de facto blokuje nam możliwość zakupu rakiet Patriot. Po kolejnych latach robienia dobrej miny przed wyborcami, Polska nadal nie ma środków do obrony swojego nieba przed rosyjską agresją. Jest to na tyle kuriozalne, jeśli przypomnimy fakt, że rakiety Patriot znajdują sie na wyposażeniu takich państw jak m.in. Arabia Saudyjska, Kuwejt, Grecja, czy Tajwan.

Jeżeli Polska jest dla Stanów Zjednoczonych mniej znaczącym partnerem niż Kuwejt czy Tajwan, to należy zadać sobie poważne pytanie o gwarancje bezpieczeństwa w ramach artykułu 5 traktatu NATO. Drugim z kolei wnioskiem powinno być jak najszybsze uzupełnienie luki w naszym systemie bezpieczeństwa.

Nie ma jednak wątpliwości, że autorytarna dyktatura budowana pod skrzydłami rządzącej partii narodowo-socjalistycznej jest budowana przede wszystkim przy wsparciu finansowym i politycznym ze strony USA. Podobny proces przechodziły inne kraje, które wcześniej czy później były zmuszone do brania udziału w konfliktach wyraźnie służącym celom Stanów Zjednoczonych. Wszystko niestety wskazuje na to, że Polska będzie kolejnym pionkiem na szachownicy globalnej, geopolitycznej rozgrywki.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl