Jarosław Narymunt Rożyński

Sprostowanie artykułu z dnia 11 grudnia 2015 roku

21 grudnia 2015r

W dniu 11 grudnia 2015 roku na łamach portalu ukazał się artykuł mojego autorstwa "Islam pożera Skandynawię". W artykule znalazło się wiele informacji, które jak się później okazało - są nieprawdziwe. Moim celem w żadnym wypadku nie było działanie w złych intencjach, natomiast błędy, które znalazły się w tekście wynikają bezpośrednio ze złych źródeł, o które się oparłem w trakcie jego tworzenia.

Opublikowane zdjęcia nie pochodzą ze Szwecji, lecz jak się okazało, zostały wykonane przed pięcu laty w Malezji, podczas protestów przeciwko szwedzkiemu rysownikowi Larsowi Vilksowi.

Jak się również okazało, szwedzkie statystyki dotyczące gwałtów poważnie różnią się od tych przedstawionych w artykule. W pierwszym półroczu 2015 roku zanotowano 2730 gwałtów (spadek o 8% w porównaniu z pierwszym półroczem 2014 roku). Podana w tekście liczba 60 tysięcy jest nieprawdziwa i wynikała bezpośrednio ze źródła na podstawie którego powstał tekst.

Również nieprawdziwa okazała się informacja dotycząca najpopularniejszych w Szwecji imion nadawanych dzieciom. Imię "Mohamed" znajduje się oficjalnie na 44 pozycji, jako pierwsze imię nadane chłopcu.

Za wprowadzenie czytelników w błąd - najmocniej przepraszam. Sam również zostałem wprowadzony w błąd, na co będę zwracał szczególną uwagę w przyszłości.

Publikacja tekstu wynikała z mojego głębokiego zaniepokojenia sytuacją w Skandynawii. Nie wynikało to z moich złych intencji, natomiast w następnych publikacjach będę dokładnie podawał źródła danych, na których opieram się w trakcie tworzenia artykułów.

Podane powyżej sprostowanie wynika z bezpośredniej interwencji ze strony Ambasady Królestwa Szwecji. Bardzo serdecznie dziękuję za zwrócenie informacji o nieprawidłowościach w tekście.

Jarosław Narymunt Rożyński
www.prezydent.org.pl

[źródła]

https://sweden.se/migration/
http://www.scb.se/sv_/Hitta-statistik/Statistik-efter-amne/Befolkning/Amnesovergripande-statistik/Namnstatistik/30898/30905/Nyfodda---Pojkar-efter-namngivningsar-och-tilltalsnamn-topp-100-/383043/