Jarosław Narymunt Rożyński

Split payment

14 kwiecień 2017r

Od 2018 roku zostanie wprowadzona zasada rozbicia płatności z podatkiem VAT na dwa osobne subkonta. Trudno wyobrazić sobie w tej chwili w jaki sposób będzie następować identyfikacja podmiotów podlegających i wyłączonych z obowiązku płacenia podatku VAT. Nie wiadomo również w jaki sposób identyfikowane będą przepływy pomiędzy polskimi a europejskimi czy amerykańskimi przedsiębiorstwaim.

Nie to jest jednak istotą sprawy. Rządząca partia narodowo-socjalistyczna szuka bowiem wszelkich sposobów na zatrzymanie jak największej kwoty z tytułu podatku VAT. Teoretycznie również split payment ma być rozwiązaniem dobrowolnym. W praktyce jednak nikt nie ma wątpliwości, że podmioty nie stosujące od samego początku tego rozwiązania, będą w znacznie gorszej sytuacji. Od takiego rozwiązania jest już bowiem tylko krok od podziału przedsiębiorców na "równych i równiejszych". Ci "lepsi" będą mieli konta w SKOK lub w państwowych bankach, a Ci gorsi będą po prostu non stop nękani przez fiskusa.

Zadziwia w tym wszystkim podejscie opozycji i organizacji przedsiębiorców do tematu. Wszystko wskazuje na to, że zdecydowali się oni poddać jeszcze przed walką i wycofać z ringu zanim zabrzmi pierwszy gong. Apogeum tego zjawiska nastąpi w ostatnim kwartale 2017 roku, kiedy cała masa małych firm złoży wnioski o likwidację, przenosząc swoje biznesy poza granice Polski.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl