Jarosław Narymunt Rożyński

Sklepy internetowe na celowniku fiskusa

11 wrzesień 2016r

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt głęboko uderzający w firmy prowadzące sklepy internetowe. Zmiany dotyczą przede wszystkim sposobu ewidencji towarów, logistyki, oraz przede wszystkim stosowania kas fiskalnych. Jednym z wielu punktów jest obowiązek posiadania dodatkowych urządzeń rejestrujących przy sprzedaży powyżej 20 tysięcy rocznie dla osób fizycznych.

Zdecydowana większość transakcji, które przeprowadzone są przez sklepy internetowe - opłacane są przelewem. Do tej pory nie było obowiązku prowadzenia aż tak szczegółowej ewidencji sprzedaży detalicznej jeżeli zapłata za towar była przelewem. Od przyszłego roku warunkiem prowadzenia sprzedaży internetowej jest bezpośrednie udostępnienie rachunku bankowego urzędowi skarbowemu. Chodzi bowiem przede wszystkim o to, aby ewidencjonować nie tylko sprzedających, ale również kupujących.

Zmiany dotyczą również firm świadczacych usługi na rzecz osób fizycznych, które dokumentują je wyłącznie przy pomocy faktur. Od nowego roku będą obłożone obowiązkiem udostępnienia danych o transakcjach na rachunku wszystkim organom skarbowym.

Nadchodzące zmiany, które trudno nazwać dobrymi, wynikają bezpośrednio z braku środków w budżecie państwa na pokrycie obietnic wyborczych.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl