Jarosław Narymunt Rożyński

Rosja zabezpiecza wody morskie Syrii

9 październik 2016r

Kolejne okręty Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej wpłynęły na Morze Śródziemne i kierują się do Syrii. Jest to preceder o tyle imponujący, że okręty te zwodowane zostały zaledwie w zeszłym roku. Nawiązuję tym samym do swoich wcześniejszych tekstów o tym, jak dynamicznie rozwija się przemysł stoczniowy w Rosji.

Wszystko wskazuje na to, że są to jednostki wyposażone w pociski manewrujące Kalibr-NK. Nie są to jednak pierwsze maszyny wyposażone w tego typu broń. Już wcześniej bowiem wpłynął na Morze Śródziemne "Admirał Giygorowicz", który również wyposażony jest w Kalibr-NK.

Obecnie na Morzu Śródziemnym łącznie znajduje się około 10 okrętów wojennych. Podważa to tak bardzo podkreślaną przez USA dominację światową na morzach. Jak widać Rosja nie zamierza tutaj ustępować pola i bardzo trudno przewidzieć dalszy przebieg tych wydarzeń. Deklaracje z obu stron budzą bowiem najwyższy niepokój.

Na zakończenie należy podkreślić, że obecność okrętów rosyjskich umożliwia przede wszystkim masowy transport uzbrojenia do Syrii. W ostatnim okresie czasu Rosjanie rozmieścili tam system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Złudne są zatem nadzieje amerykańskich dowódców na szybkie rozwiązanie konfliktu w Syrii.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl