Jarosław Narymunt Rożyński

Rosja europejską stolicą heroiny

12 wrzesień 2016r

Co roku w Rosji co najmniej 30 tysięcy ludzi traci życie w wyniku przedawkowania heroiny. Jest to rozmiar populacji porównywalny z niewielkim miasteczkiem. Narkomania jest drugą po alkoholizmie plagą siejącą spustoszenie wśród ludności rosyjskiej.

Według danych Międzynarodowej Organizacji Zdrowia dotyczących spożycia alkoholu, roczne spożycie alkoholu na obywatela przekracza normy śmiertelnego zagrożenia. Granica śmiertelnej dawki to 8 litrów spirytusu rocznie. Średnia spożycia w rosyjskim społeczeństwie to 15 litrów spirytusu rocznie na osobę.

Krok w krok ze statystykami dotyczącymi narkomanii i spożycia alkoholu - idzie statystyka przestępstw osób będących pod wpływem środków odurzających lub alkoholu - wobec dzieci.

Według danych Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej w 2010 roku ofiarami przestępstw dorosłych padło co najmniej 100 tysięcy dzieci. Zarejestrowano ponad 1700 gwałtów z morderstwem ze szczególnym okrucieństwem. W 2010 roku wobec nieletnich popełniono ponad 9500 przestępstw o charakterze seksualnym. Z takimi statystykami Rosja znajduje się w zestawieniu tuż obok krajów Afryki Południowej, w których system władzy upadł, a terroryści handlują ludźmi na bazarach.

Warto te liczby zestawić z innymi wydarzeniami. Podczas wojny w Afganistanie poległo ponad 14 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Nie jest również tajemnicą, że Afganistan jest światową stolicą produkcji heroiny.

Społeczeństwo rosyjskie zapada się pod ciężarem swoich nałogów. Demoralizacja, upadek cywilizacyjny oraz kryzys gospodarczy to w tej chwili najważniejsze problemy Federacji Rosyjskiej.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl