Jarosław Narymunt Rożyński

Rosja ćwiczy atak wyprzedzający

19 sierpnia 2016r

W Obwodzie Kaliningradzkim brygada rakietowa uzbrojona w systemy rakiet Iskander-M została postawiona w stan najwyższej gotowości. Jednocześnie rozpoczęto ćwiczenia przemieszczania się w trybie alarmowym jak również ataku wyprzedzającego. Jest to element większych ćwiczeń będących częścią całego programu przewidzianego dla Zachodniego Okręgu Wojskowego w 2016 roku.

Symulacje ataków wyprzedzających mają na celu przede wszystkim podniesienie gotowości do uderzenie prewencyjnego. Oprócz tego podnosi się gotowość bojową systemów obrony przeciwpowietrznej, jak również sił powietrznych. W ćwiczeniach biorą udział również pojazdy techniczne, transportery opancerzone oraz szereg wozów wsparcia technicznego.

Zasięg rakiet Iskander-M wynosi około 500km. W ich zasięgu znajduje się przede wszystkim Polska, ale również Finlandia, Szwecja, Litwa, Łotwa, Estonia oraz również Białoruś. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że system jest stale modernizowany i docelowy zasięg technologii to 2000 km.

Warto jednak podkreślić, że system jest bardzo mobilny. Rosja pokazała już, że potrafi go przemieszczać zarówno drogą lądową jak również powietrzną.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl