Jarosław Narymunt Rożyński

Rosja blokuje granice Białorusi

22 października 2016r

Na granicy rosyjsko-białoruskiej utrzymywana jest blokada transportu samochodów. Od co najmniej dwóch miesięcy mieszkańcy Unii Europejskiej nie mogą wjechać na teren Rosji korzystając z trasy tranzytowej przez Białoruś. Blokada odbiła się również rykoszetem na transporcie firm Białoruskich, dla których również praktycznie zablokowano możliwość swobodnego przepływu towarów.

Polityka Rosji zaczyna być coraz bardziej agresywna wobec swojego kolejnego sąsiada. W połowie sierpnia Federacja Rosyjska nagle oświadczyła, że na granicy rosyjsko-białoruskiej nie ma przejść międzynarodowych. Taka informacja pojawiła się krótko po tym, jak prezydent Białorusi oświadczył, że na terenie naszego wschodniego sąsiada nie przewiduje się utworzenia rosyjskich baz lotniczych.

Od tamtego czasu, wszystkie pojazdy na tablicach rejestracyjnych państw Unii Europejskiej, kierowane są albo na Łotwę, albo na Ukrainę. Przez Białoruś do Rosji mogą wjeżdżać jedynie niektóre ciężarówki oraz pasażerowie pociągów międzynarodowych.

Powstaje zatem pytanie - co jest przyczyną takiego postępowania i co Rosja stara się ukryć przed Europą ? Dotychczasowe tłumaczenia rosyjskie są bardzo enigmatyczne i mówią o kwestiach bezpieczeństwa.

Wyraźnie jednak widać, że Rosja chce w większym stopniu wpływać na politykę wewnętrzną Białorusi, a pierwszym tego syndromem jest ciągnięcie Białoruskiej gospodarki w dół. Władze na Kremlu zbyt często zapominają jednak, że Białoruś w przeciwieństwie do Rosji - ma alternatywę. Tą alternatywą jest wolna i bezpieczna Europa oraz partnerskie stosunki gospodarcze z Polską.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl