Jarosław Narymunt Rożyński

Rewolucja kwantowa w Chinach

8 grudnia 2016r

Po ponad 3 latach prac udało się uruchomić największą na świecie kwantową linię telekomunikacyjną. Wykorzystuje ona zjawisko splątania kwantowego, co oznacza znacznie większe bezpieczeństwo przesyłanych danych. Wyraźnie widać, że państwo środka zaczyna "uciekać w przód" ze swoimi technologiami IT.

Linia komunikacji łączy Hefei, Anhui, i Szanghaj. Kolejnym punktem łączącym będzie oczywiście Pekin. Wyraźnie widać, że powstaje coś na wzór sieci szkieletowej, a sam proces przypomina początki Internetu.

Czy czeka nas zatem nowa rewolucja informatyczna w Azji i Europie ? Czy chińska sieć kwantowa zastąpi infrastrukturę stworzoną przez amerykańską agencję DARPA ?

Komunikacja kwantowa jest nieporównywalnie bardziej bezpieczna niż transmisja w Internecie. Wykorzystywane jest do tego zjawisko splątania kwantowego fotonu. Nie ma możliwości przechwycenia transmisji bez jej zakłócenia. Każda próba odczytu informacji wpływa na samą informację i powoduje jej bezpowrotne zniszczenie. Oznacza to w skrócie, że żadna nieautoryzowana jednostka nie będzie mogła przechwycić informacji.

To kolejny krok i nie pierwszy sukces Chin w tym zakresie. W sierpniu tego roku Chiny wystrzeliły pierwszego na świecie satelitę do telekomunikacji kwantowej. Z całą pewnością nie będzie to jedyny satelita kwantowy umieszczony na orbicie. Zostanie on połączony z ziemską linią komunikacyjną, co pozwoli na bezpieczną wymianę informacji między ziemią a przestrzenią kosmiczną.

Podsumowując, można stwierdzić jednoznacznie, że kwestią czasu jest pojawienie się ziemskich odbiorników na terenie całego globu i dalsze spinanie infrastruktury. Jest to niesamowity projekt, gdyż rzuca wyzwanie praktycznie całemu obecnemu rynkowi IT i już za kilka lat może okazać się, że centrum grawitacyjnym teleinformatyki będzie nie Google czy inne amerykańskie korporacje, ale Chiny wraz ze swoim potencjałem i kapitałem.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl