Jarosław Narymunt Rożyński

Renesans polsko-japoński

5 maj 2017

Nie jest zapewne dla nikogo zaskoczeniem fakt, że Stany Zjednoczone są największym inwestorem w Polsce pod względem wartości inwestycji. Jak się jednak okazuje, drugim najważniejszym partnerem nie są ani Niemcy, ani tym bardziej Rosja, lecz własnie kraj kwitnącej wiśni, czyli Cesarstwo Japonii. Niemcy, co prawda są na drugim miejscu jeżeli chodzi o liczbę inwestycji, natomiast pod kątem wartości tych inwestycji, wyprzedzają ich właśnie Japończycy.

W Polsce nikomu nie trzeba przedstawiać takich firm jak Toyota, Sharp, Panasonic czy Mitsubishi. Japońskie produkty cieszą się w Polsce niezwykłą popularnością, chociaż czasami czynnikiem zniechęcającym do zakupów jest świadomość odległości dzielące nasze dwa kraje. Nie zmienia to jednak faktu, że japońskie marki są w ścisłej czołówce zaufania polskich konsumentów.

Do tego wszystkiego dochodzi oczywiście tło historyczne. Wszyscy w Polsce pamiętają obietnice zbudowania tu "drugiej Japonii". Nie przez przypadek padła tutaj nazwa tego konkretnie kraju, a nie np. którejś gospodarczej potęgi europejskiej.

Co ciekawe, Japonia od lat zainteresowana jest pogłębieniem współpracy z Grupą Wyszehradzką. Robocza nazwa współpracy to V4+Japan, a jej historia sięga już 2003 roku od czasu wizyty premiera Japonii Junichiro Koizumiego.

Przy tej okazji warto również wspomnieć wyprawy Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego do Japonii przed II Wojną Światową. Zgodnie z zasadą "wróg mojego wroga, jest moim sojusznikiem", Polacy i Japończycy nie raz szukali wspólnego mianownika w podjęciu konfrontacji z zagrażającym im państwem rosyjskim.

Czy w obliczu odradzających się ambicji Federacji Rosyjskiej, Polska i Japonia znów podejmą intensywną współpracę ? Na dzień dzisiejszy trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Z całą pewnością z obu stron nie są podejmowane odpowiednie działania w tym zakresie. W pewnym sensie powtarzamy błędy z historii, zamiast wyciągnąć wnioski na przyszłość.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl

[źródła]

Grupa Wyszehradzka i Japonia
Szczyt premierów państw Grupy Wyszehradzkiej i Japonii
Grupa Wyszehradzka i Japonia deklarują chęć poglębienia współpracy