Jarosław Narymunt Rożyński

Rasizm w USA

1 kwiecień 2017rAgresja wobec białych w Stanach Zjednoczonych jest zjawiskiem już niemal powszechnym. Szczytem rasistowskiej hipokryzji jest zakaz wstępu dla białych ludzi na spotkania Black Lives Matter. Trudno zatem dziwić się, że coraz więcej Amerykanek w poszukiwaniu normalnego miejsca na ziemi... emigruje do Europy i trafia do Polski.

Jak się okazuje organizacja poszła znacznie dalej. Postanowiono nie tylko ograniczyć białym możliwość udziału w zgromadzeniach, ale również wprowadzono zakaz nadania praw oficjalnego członka. Jako uzasadnienie wskazano na fakt, że organizacja utożsamia się jako "przestrzeń tylko dla czarnych".

Nie trudno sobie wyobrazić, co działoby się gdyby to biali zastosowali te same metody w stosunku do czarnych.

Zarówno poziom debaty jak również cały problem rasizmu w USA jest już na takim poziomie abstrakcji, że trudno cokolwiek z tego zrozumieć przeciętnemu mieszkańcowi Polski. Nasza rzekoma wrogość do innych narodowości w zasadzie ogranicza się do podejrzenia jakie ktoś ma wobec nas zamiary. Wrodzona nieufność do obcych wynika oczywiście z naszej skomplikowanej historii. Jak na ironię, im przybysz z kraju "dalej od Niemiec" i "jak najdalej od Rosji" - tym bardziej przychylnie jest w Polsce widziany. Oczywiście pod warunkiem, że jest chrześcijaninem, buddystą, albo ateistą. Najlepiej gdyby łączył w sobie wszystkie te trzy cechy, podobnie jak Polak w zależności od nastroju.

Czy słyszał ktoś bowiem, aby w Polsce Wietnamczycy, Chińczycy, Hiszpanie czy Brazylijczycy organizowali protesty w/s dyskryminacji ? Przeciwnie, Polacy i Polki bardzo chętnie integrują się z innymi kulturami. Nie brakuje w naszym kraju osób, które marzą o partnerze lub partnerce z Japonii, Brazylii, Nigerii czy Tajlandii. To co jest dla nas inne, odmienne, jest pociągające i fascynujące i nie powinniśmy się tego wstydzić.

Pewnym fenomenem w tym zakresie jest właśnie fala emigrantów z USA, którzy odnajdują się w Polsce. Miss Nowego Jorku, która przeniosła się w okolice Wałbrzycha. Modelki z Miami, które zamieszkały w Szczecinie. Olimpijczyk, który osiadł na Mazurach. Przykłady możnaby tutaj mnożyć, jest to naprawdę ciekawe zjawisko, które jeszcze nie przebija się w mediach. Niektórzy z nich prowadzą swoje video blogi, inni przyjechali z zamiarem zamieszkania na jakiś czas, wiele jest również par mieszanych, które po prostu zdecydowały się zostać w Polsce.

Dlaczego w Polsce ?

Nikt tutaj do nich nie strzela na ulicy, a ich odmienność postrzegana jest jako zaleta. Kobiety oczarowane są szarmanckimi mężczyznami, których charakter i czasem protekcjonalne podejście do partnerki jest czymś nowym. Mężczyźni natomiast prawie zawsze podkreślają, że Polki są nie tylko wyjątkowo piękne, ale również ciepłymi partnerkami dbającymi o ognisko domowe.

Być może zamiast zabiegać o emigrantów ze wschodu warto byłoby również zainteresować swoją odmiennością właśnie Stany Zjednoczone oraz inne kraje Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Ostatecznie bowiem, jak się okazuje, łączy nas z tamtą częścią świata znacznie więcej, niż z uchodźcami z Bliskiego Wschodu, którzy osiedlają się w Europie Zachodniej.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl

[źródła]

Black Lives Matter just banned white people
13th