Jarosław Narymunt Rożyński

Przerzut wojsk przez Bremerhaven

19 grudnia 2016r

Wszystko wskazuje na to, że przerzut wojsk amerykańskich do Europy Wschodniej nastąpi nie przez Hamburg, ale przez Bremerhaven. Port Brema-Bremerhaven jest czwartym największym portem pod względem wielkości przeładunków w Europie. Miasto posiada dobrze rozwiniętą sieć połączeń kolejowych, przez które najprawdopodobniej sprzęt zostanie przetransportowany dalej na wschód.

Tak jak podano wcześniej, 3 Pancerna Brygada Grupy Bojowej z 4 Dywizji Piechoty wyruszy z Fortu Carson w Kolorado do Europy Wschodniej. Na liczącą około 3500 żołnierzy przypada niespełna 400 jednostek gąsienicowych i ponad 900 wozów kołowych. Przetransportowane zostanie 87 czołgów M1A2 Abrams. Do Polski trafią głównie do Żagania i Drawska Pomorskiego, a w innych lokalizacjach będą pojawiać się praktycznie wyłącznie w ramach ćwiczeń.

Zapewne cała operacja będzie miała swoją oprawę medialną nie mniejszą do przejazdu słynnych Dragonów z Krajów Bałtyckich do Polski. Niestety realia przedstawiają się jednak tak, że są to siły o znaczeniu wyłącznie symbolicznym, w zasadzie nie przedstawiające poważnej siły bojowej. Dla porównania 1 Gwardyjska Armia Pancerna w Zachodnim Dystrykcie Wojskowym stacjonująca w Sankt Petersburgu liczy w przybliżeniu około 2000 czołgów, 40 000 żołnierzy, około 1000 wozów BMP-2, 300 samobieżnych armatohaubic i wiele innych argumentów utrzymania równowagi.

Trzeba zatem przypomnieć sobie stare polskie powiedzenie, iż jedna jaskółka wiosny nie czyni.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl