Jarosław Narymunt Rożyński

Prywatyzacja Agencji Mienia Wojskowego

19 wrzesień 2016r

Sejm znowelizował ustawę o Agencji Mienia Wojskowego. Na podstawie nowych przepisów nie trzeba już przeprowadzać konkursów na stanowisko kierownicze. Jedynym powołującym i rozstrzygającym będzie od teraz Minister Obrony.

Priorytetem dla nowej ekipy rządzącej jest wymiana dyrektorów regionalnych wraz z ich zastępcami. Na podstawie nowej ustawy zarządzanie AMW będzie się odbywało w podobny sposób jak w prywatnej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Prezes będzie powoływał i odwoływał dyrektorów, natomiast on sam nie będzie ponosił odpowiedzialności. W przypadku spółki prywatnej ograniczałaby go wielkość majątku spółki. Natomiast w przypadku spółki państwowej, wszystkie ograniczenia praktycznie znikają.

Dodatkowe zmiany to przede wszystkim możliwość sprzedaży sprzętu wojskowego będące w gestii podmiotów podległych. Wyraźnie chodzi tutaj o ukrycie przed opinią publiczną informacji o tym, komu sprzedajemy broń i jacy pośrednicy czerpią z tego korzyści.

Myli się jednak ten, kto uważa, że Agencja Mienia Wojskowego to sprzęt z demobilu oraz broń. To, czym AMW jest obecnie najbardziej zainteresowana to nieruchomości i grunty. Nieoficjalnie mówi się, że grunty będą uwalniane i przekazywane prywatnym kasom oszczędnościowym pod budowę lokali usługowych i mieszkalnych.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl