Jarosław Narymunt Rożyński

Programy modernizacyjne w wojsku

3 lipca 2016r

Turcja złożyła nam ciekawą propozycję w zakresie gąsienicowych wozów bojowych. Mowa przede wszystkim o pojazdach gąsienicowych Tulpar w ramach programu Gepard i Borsuk. Dodatkowo w ramach projektu Pegaz i Kleszcz zaproponowano nam jednostki do zadań specjalnych, czyli opancerzone transportery 4x4 z rodziny Cobra.

Tulpar jest oparty na silniku Scania DSI (turbo diesel) i osiąga prędkość do 70 km / h. Dla porównania Rosomak osiąga 100km / h ale jest transporetem kołowym a nie gąsienicowym, tak samo jak fińska Patria.

Co ciekawe, turecka propozycja dotyczy całego transferu technologii produkcji, modernizacji i serwisowania pojazdów. Za ofertę odpowiada przede wszystkim spółka Atokar, która mogłaby stać się partnerem strategicznym dla naszej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Oferta współpracy jest bowiem dwustronna. Turcja zainteresowana jest polskimi technologiami, a zwłaszcza moździerzem samobieżnym Rak. Mowa jest także o szerokiej współrpacy w zakresie opracowanie i wdrożenia nowoczesnych dronów.

Przyznam, że mam tutaj mieszane odczucia. Z jednej strony propozycja turecka jest naprawdę dobra, a z drugiej strony nie sposób nie zadać sobie pytania, dlaczego nie dysponujemy własnymi zasobami w tym zakresie.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl