Jarosław Narymunt Rożyński

Programy Miecznik i Czapla zostaną zamknięte

20 sierpnia 2016r

O tym, że nasza Marynarka Wojenna jest w ruinie niestety nie trzeba nikogo przekonywać. Od lat kolejne programy modernizacji nie zostają zrealizowane, a w ich miejsce pojawiają się ciągle nowe koncepcje. Niestety los ten podzielą również projekty "Miecznik" i "Czapla", które miały chociaż minimalnie poprawić obronę naszego wybrzeża.

Okręty obrony wybrzeża typu Miecznik miały być serią planowanych przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej okrętów obrony wybrzeża o wyporności nie mniejszej niż 1900 ton. Już ponad 3 lata temu, bo w 2013 roku, Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej upublicznił wstępne warunki techniczne, jakie muszą spełnić docelowe dwa typy nowych okrętów. Okręty obrony wybrzeża Miecznik miały być przeznaczone do prowadzenia działań bojowych na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym. Dzisiaj już wiadomo, że tych okrętów po prostu nie będzie.

Projekt Czapla dotyczył z kolei okrętów patrolowych. Ich wstępna specyfikacja również została udostępniona w 2013 roku. Miały również w swoim założeniu być podstawowym środkiem morskim dla jednostek specjalnych, w domyśle - dla Formozy. Jednakże ten program również zostanie zamknięty, bez wskazania alternatywnych rozwiązań.

W jakim miejscu stawia to Polską Marynarkę Wojenną ? Lepiej nie pytać. Na dzień dzisiejszy nie jest pewne, czy Polska nie zdecyduje się na całkowitą likwidację Marynarki Wojennej na rzecz zastąpienia całego jej wyposażenia rakietami obrony wybrzeża.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl