Jarosław Narymunt Rożyński

Powstaje baza USA w Orzyszu

17 wrzesień 2016r

Gen. Ben Hodges czyli dowódca U.S. Army Europe poinformował, że w Orzyszu znajdzie się 800 żołnierzy amerykańskich wyposażonych w wozy bojowe Stryker. Grupa ta ma docelowo znacząco wzrosnąć i jest to dopiero początek procesu wsparcia naszej armii. Pierwszym etapem będzie zabezpieczenie logistyczne dla dalszych jednostek.

Orzysz to niewielkie miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, nad rzeką Orzyszą, między jeziorami Sajno i Orzysz. W 1890 roku w okolicach miasta powstał poligon wojskowy, znany jako poligon Orzysz (niem. Arys). Od 1895 roku Orzysz posiada status miasta garnizonowego. Powstanie i rozbudowa poligonu oraz związane z tym inwestycje wojskowe (budowa dużych koszar) przyczyniły się do rozwoju handlu i usług a tym samym do rozwoju miasta. Jednakże nadal jest to niewielka miejscowość licząca niewiele ponad 6000 mieszkańców. Na początku XX w., uruchomiono szereg połączeń kolejowych – w 1908 roku z Piszem i Giżyckiem, a w 1911 roku z Mrągowem i Ełkiem.

Dlaczegto właśnie Orzysz ? Historia i infrastruktura garnizonu Orzysz sięga XVIII wieku. W ostatnich latach stacjonowały tutaj m.in. : - 32 Brygada Rakiet Operacyjno-Taktycznych, od 1989 – 32 Ośrodek Szkolenia Specjalistów Wojsk Rakietowych i Artylerii - 7 Oddział Dyscyplinarny (potocznie – jednostka karna) - 4 Brygada Kawalerii Pancernej - Litewsko-Polski Batalion Sił Pokojowych - Żandarmeria Wojskowa – terenowa jednostka organizacyjna (obecnie Bemowo Piskie)

Obecnie stacjonują tu: - 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana (część pododdziałów) - 15 Mazurski Batalion Saperów - Wojskowa Komenda Transportu Olsztyn – Delegatura Orzysz - Garnizonowy Węzeł Łączności - JW 4226 - Skład Orzysz

Zwłaszcza ostatnia pozycja, czyli Jednostka Wojskowa 4226 wskazuje na kierunek działań. 2 Regionalna Baza Logistyczna (2 RBLog) jako logistyczna jednostka wojskowa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, podporządkowana Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych, została sformowana na podstawie Rozkazu nr Pf-83/Org. z dnia 5 sierpnia 2010 r. Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Od 2 marca 2015 roku dowódcą jednostki jest płk Krzysztof Piekarski.

Nie jest również tajemnicą, że w naszej doktrynie obronnej jednym z głównych elementów jest zaminowanie obszarów umożliwiających przedostanie się rosyjskiej kawalerii pancernej.

W garnizonie Orzysz nad jeziorem o tej samej nazwie przez wiele lat funkcjonował resortowy ośrodek wypoczynkowy z bogatym zapleczem wypoczynkowo-rozrywkowym.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl

[źródła]
JW 4226