Jarosław Narymunt Rożyński

Polski parasol ochronny nad Łotwą

11 luty 2017r

Nasze myśliwce F-16 będą w tym roku pilnować przestrzeni powietrznej Łotwy w ramach Baltic Air Policing. Natomiast na przełomie czerwca i lipca dołączą do nich czołgi PT-91 Twardy z 9 Brygady Kawalerii Pacernej z Braniewa. Zarówno Łotwa, Litwa jak i Estonia nie posiadają własnych czołgów ani myśliwców bojowych.

Polska zmiana w ramach Baltic Air Policing rozpocznie się w drugiej połowie kwietnia 2017 roku i będzie trwała około 4 mc. Od 5 stycznia 2017 roku dyżur utrzymują Królewskie Siły Powietrzne Niderlandów oraz Niemieckie Siły Powietrzne, które stacjonują już drugą zmianę od 31 sierpnia 2016 roku.

Oprócz wsparcia kawalerią pancerną oraz myśliwcami bojowymi, Polska planuje również stałe stacjonowanie naszych wojsk na Łotwie. Grupy bojowe będą prowadzić działania w systemie rotacyjnym, w ramach którego wymiany będą prowadzone co 6 miesięcy. Nasza piechota będzie przede wszystkim współpracować tam z żołnierzami z Kanady, z którymi Polacy bardzo dobrze się rozumieją.

W sąsiadującej Estonii rozmieszczone zostaną brytyjskie czołgi Challenger oraz francuskie Leclerck. Na Litwie natomiast prym wiodą niemieckie Leopardy oraz Bundeswehra.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl