Jarosław Narymunt Rożyński

Policzek dla Turcij

30 maj 2017r

Niemcy, Francja, Holandia i Dania sprzeciwiły się organizacji szczytu NATO w 2018 roku w Turcji. Powołano się przede wszystkim na niezadowolenie z kierunku prowadzenia polityki przez przywódcę Erdogana. Zamiast tego wskazano Brukselę z siedzibą w Belgii jako najbardziej prawodpodobne miejsce przyszłego spotkania.

Turcja jest drugim największym państwem NATO tuż po Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie jest największą armią NATO w tej części kuli ziemskiej. Blokowanie Turcji w jej integracji ze strukturami europejskimi, a teraz dalsza marginalizacja polityczna w ramach struktur NATO, z całą pewnością nie pozostanie bez odpowiedzi ze strony Turcji.

Rzeczpospolita powinna wykorzystać te okoliczności do budowania poparcia dla własnych interesów. Niestety zainteresowania naszych obecnych ministrów bardziej zorientowane są na San Escobar niż gospodarcze i militarne siły w regionie. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że szczyt w Istanbule nie odbędzie się pomimo sprzeciwu NATO, ale już nie z udziałem Niemiec czy Francji, a Chin i Rosji. Nie jest bowiem niespodzianką fakt, że im gorsze stosunki Europy z Turcją, tym większe korzyści Federacji Rosyjskiej.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl