Jarosław Narymunt Rożyński

Po pierwsze : pieniądze

10 maj 2017r

Prezydent Stanów Zjednoczonych, perły w koronie światowej demokracji, wolności i cywilizacji, podpisze ogromny kontrakt na dostawę uzbrojenia dla islamskiej monarchii absolutnej wielokrotnie oskarżanej o łamanie praw człowieka, wspieranie terroryzmu oraz dyskryminację kobiet i mniejszości seksualnych. Paradoks a może rozdwojenie jaźni ? Nic z tych rzeczy! Po prostu wszelkie wartości, które reprezentują Stany Zjednoczone są wprost wymienne na dwa składniki : dolary i ropę.

Nie mi oceniać rządy Arabii Saudyjskiej. To ich państwo i ich zasady.

Dziwi natomiast oburzenie opinii publicznej na wieść o kontraktach zawartych pomiędzy tymi państwami. Podczas wizyty w Arabii Saudyjskiej Donald Trump podpisze umowy handlowe o łącznej wartości ponad 350 mld dolarów. W skład tych kontraktów wchodzą między innymi takie elementy jak czołgi Abrams, okręty Littoral Combat Ships, śmigłowce Black Hawk i Chinook, system przeciwbalistyczny THAAD i wiele innych. Co ciekawe, wyraźnie mówi się o tym, że wsparcie dla Arabii Saudyjskiej ma na celu przede wszystkim równoważenie rosnącej potęgi Iranu. Powstaje zatem pytanie, co takiego dzieje się w Iranie, że zdecydowano się na tak zdecydowane i szerokie wsparcie Arabii Saudyjskiej ? A może USA mają w planie wojnę konwencjonalną z Iranem przy użyciu właśnie Arabii Saudyjskiej ?

Wartość umów, które zostaną podpisane w Rijadzie jest prawdopodobnie największa w historii USA. Niewątpliwie będzie to wielokrotnie przedstawiane jako największy sukces polityki Donalda Trumpa. Wyraźnie wskazuje to też, jak będzie wyglądała ta polityka, czyli najpierw biznes, a potem dopiero cała reszta.

W takich okolicznościach, przyszłość Polski nie przedstawia się w korzystnym świetle.

Swojego rodzaju wisienką na torcie będzie podpisanie listu intencyjnego, który wyraża zobowiązanie do walki z terroryzmem i budowę bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Przed oczami staje nam debata rzeźników na temat promocji diety wegetariańskiej. Zakończeniem całej imprezy ma być głaskanie świecącej kuli symbolizującej planetę Ziemię.

Jak w każdym tego typu wydarzeniu, wilki po odejściu od wodopoju rzucają się na owce. Pokój wieczny został podpisany, teraz czas na wojnę i rzucenie się do gardeł ofiarom.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl