Jarosław Narymunt Rożyński

Pierwszy satelita kwantowy

17 sierpnia 2016r

Chiński satelita komunikacyjny jest znaczącym krokiem w postępie technologicznym. Jest to pierwsza tego typu konstrukcja w kosmosie, a jednocześnie nowy rodzaj wyzwania dla współczesnej kryptografii i telekomunikacji.

16 sierpnia 2016 roku satelita został wyniesiony na orbitę z pustyni Gobi. Jego podstawowym zadaniem jest komunikacja pomiędzy centrum w Pekinie, a pozostałymi jednostkami transmisji umieszczonymi na całym globie. Zdecydowana większość ekspertów podkreśla, że najważniejszym zastosowaniem nowej technologii jest przede wszystkim kryptografia oraz cyber-bezpieczeństwo.

Komunikacja kwantowa polega m.in. na zabezpieczeniu przed nieautoryzowanym dostępem do informacji w taki sposób, że każda próba interakcji z przesłaną wiadomością zmienia jednocześnie jej kształt. Dzięki temu, tylko wiadomość przesłana z punktu A do punktu B, bez kontaktu z innymi odbiorcami uznana jest jako bezpieczna. Niezależnie od tego stosuje się techniki kryptograficzne tak jak w tradycyjnym modelu transmisji danych.

- Jarosław Narymunt Rożyński,

[żródła]

China launches quantum satellite for 'hack-proof' communications
Hack-proof? China launches world’s 1st quantum communications satellite
China's launch of quantum satellite major step in space race