Jarosław Narymunt Rożyński

Nowe okręty podwodne Wielkiej Brytanii

18 sierpnia 2016r

Ponad miliard funtów zamierza wydać rząd Wielkiej Brytanii na program opracowania i wyprodukowania nowych, atomowych okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi. Program otrzymał nazwę "Successor" i pochłonie ponad 1,3 mld funtów. Nowe jednostki mają docelowo zastąpić strategiczne okręty podwodne typu Vanguard.

Ten nie mały przecież program obejmie również szereg pobocznych inwestycji. Mowa jest przede wszystkim o rozbudowaniu infrastruktury dla stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness w hrabstwie Kumbria.

Oczywistą konsekwencją takich działań jest również wzrost zatrudnienia w regionie. Już w tej chwili w ramach tego programu pracuje około 2600 ludzi. Znacząca większość to oczywiście pracownicy BAE System. Wstępne szacunki mówią o tym, że liczba ta może się docelowo zwiększyć do około 8000 ludzi.

Ze względu na charakterystykę projektu i jego znaczenie dla systemu obrony Wielkiej Brytanii, przyjmuje się że co najmniej 85% produkcji zostanie zrealizowane na rynku brytyjskim. Oznacza to również, że wartość zamówień dla podwykonawców wyniesie około 8 miliardów funtów.

Trzeba przyznać, że założenia tego projektu są bardzo obiecujące. Wielka Brytania udowodniła już, że potrafi realizować takie projekty. Królewska Marynarka Wojenna jest drugą na świecie pod względem tonażu floty. Obecnie w jej skład wchodzi około 91 okrętów.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl