Jarosław Narymunt Rożyński

Nowa Marka Niemiecka

19 luty 2017r

Angela Merkel w trakcie Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium zaskoczyła wielu uczestników oświadczeniem, że obecna wartość waluty Euro jest zbyt nika dla Niemiec. Jednocześnie podkreśliła, że jest to efekt prowadzenia niezależnej polityki przez Europejski Bank Centralny. Nie zmienia to jednak faktu, iż jasny sygnał został wysłany : wcześniej czy później, Niemcy wrócą do swojej narodowej waluty.

Kiedy do tego może dojść ? Oczywiście w momencie, kiedy będzie to najkorzystniejszy moment dla samych Niemiec.

Kanclerz Niemiec powiedziała wyraźnie : jeśli wciąż mielibyśmy w Niemczech markę to z pewnością jej wartość byłaby inną niż euro w tej chwili.

Czy jest to zapowiedź zmian ? A może testowanie opinii publicznej przed zbliżającymi się wyborami w Niemczech ?

Na dzień dzisiejszy trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiadomo jednak, że niemiecka gospodarka złotem stoi.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że dzięki osłabieniu europejskiej waluty, nadwyżka w handlu zagranicznym Niemiec urosła w ubiegłym roku do wartości około 253 mld euro. Niemcy są "fabryką Europy" i głównym motorem napędzającym rozwój całego kontynentu. Trudno wyobrazić sobie, jak dzisiaj wyglądałby kształt granic czy też rozwój gospodarczy państw europejskich, bez Unii Europejskiej i bez wolnych, zjednoczonych Niemiec.

Warto zatem podwójnie zastanowić się, czy otwieranie puszki Pandory nie jest zabiegiem zbyt ryzykownym.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl