Jarosław Narymunt Rożyński

Niemcy na szczytach wzrostów

6 listopad 2019r

Pomimo medialnych informacji o głębokim kryzysie gospodarki niemieckiej, notowania giełdowe spółek oraz indeksy przebijają kolejne maksima. Znów sprawdza się powiedzenie, że spory i polityka toczą się zawsze i są elementem gry strategicznej, w której na końcu zwykle i tak wygrywają Niemcy.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów lub świadomych manipulacji jest porównywanie procentowe wzrostu poszczególnych gospodarek bez uwzględniania rzeczywistych kwot stojących za danymi statystycznymi. Jest bowiem oczywiste, że 2% wzrostu w Niemczech, nie jest wprost równy 2% wzrostu w Polsce. Rzeczywiste kwoty pokazują, że w ujęciu netto, ten wzrost jest często kilkunastokrotnie większy niż w ujęciu procentowym.

Co więcej, wykresy roczne, a zwłaszcza 10 letnie pokazują znacznie pełniejszy obraz sytuacji, który w zderzeniu z propagandą medialną kształtuje zupełnie inny punkt postrzegania. Dotyczy to nie tylko Niemiec, ale również np. objętej sankcjami Rosji. Jak bowiem wytłumaczyć wzrost wartości waluty lub wzrost indexów giełdowych w kraju objętym sankcjami ?

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl