Jarosław Narymunt Rożyński

Nacjonalizacja Poczty Polskiej

8 wrzesień 2016r

Poczta Polska przejmie wszystkie urzędowe przesyłki. Nie będzie więcej przetargów na dostarczanie korespondencji z sądów i prokuratur. Jednocześnie już dzisiaj możemy powiedzieć, że jest to jedyna funkcja jaką pełni ten państwowy moloch.

Dla porównania - w Holandii zlikwidowano całkowicię państwową pocztę. Pisma wysyła się albo emailem, albo kurierem na koszt odbiorcy. Kiedy w Polsce doczekamy takich zmian ?

Po około trzech latach od uwolnienia rynku usług pocztowych Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozpoczęło pracę nad zmianą przepisów, która ma z powrotem zamknąć ten rynek. Nowe regulacje mają ustawowo przekażać obsługę sądów, prokuratur i urzędów operatorowi wyznaczonemu, czyli Poczcie Polskiej. Oznacza to, że przesyłki sądowe i prokuratorskie będą wysyłane wyłącznie przez Pocztę Polskę. Dotyczy to również postępowania administracyjnego, czyli wszelkie pisma z różnego rodzaju urzędów, w tym skarbowych oraz ZUS.

Jednocześnie do mediów przedostały się wstępne szacunki, mówiące o tym, że po uchwaleniu odpowiednich przepisów - ceny za usługi Poczty Polskiej wzrosną aż o 300%. Nie jest bowiem tajemnicą, że Poczta Polska jest na skraju bankructwa, a w wolnej gospodarce rynkowej - nie miałaby szans funkcjonować. Dlatego rząd z pieniędzy wszystkich podatników, będzie dalej zadłużał ten post-PRL'owski konglomerat.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl