Jarosław Narymunt Rożyński

Minister zwija autostrady

19 listopad 2016r

Temat autostrad i stanu realizacji infrastruktury w ogóle, pojawia się co jakiś czas w mediach. Jest to rónież stały punkt propagandowy wszystkich kampanii wyborczych, jak również prorgramów budowy "nowej, lepszej Polski". Słowa wiceministra infrastruktury i budownictwa wprawiły nie jednego kierowcę w osłupienie. Jerzy Szmit stwierdził bowiem, że budowa autostrady wschód-zachód (czyli A2 i A4) służą interesom naszych sąsiadów a nie Polski.

Od okresu ostatnich wyborów do połowy listopada tego roku podpisano 25 umów o wartości 11,7 mld złotych. Wśród realizowanych inwestycji są takie projekty jak droga S3 Bolków - Lubawka, 81-kilometrowy odcinek autostrady A1, jak również droga S6 z Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna.

Padła również sugestia, że rząd Donalda Tuska skupiał się przede wszystkim na budowie dróg prowadzących z zachodu na wschód. Cóż, panie wiceministrze, a pomyślał pan o tym, że mieszkańcy miejscowości przez które przejeżdżają setki tirów dzienie woleliby, żeby miasteczka nie były "przejezdowem" na trasie wschód-zachód ? Przecież kwestia "zatkanego transportu" jest sprawą dotyczącą w pierwszej kolejności naszych interesów, a nie państw obcych.

A czy Polska, po której w ogromnych ilościach działa transport UE-Rosja - jest bezpieczniejsza czy nie ?

Temat infrastruktury będzie niedługo numerem jeden we wszystkich mediach. Wynika to z faktu, że Komisja Europejska zamierza zamrozić Polsce środki przeznaczone na infrastrukturę. Oficjalnie z powodu sposobu realizacji prac oraz sposoby wyłaniania wykonawcy. Natomiast w praktyce podkreśla się, że chodzi o wywarcie presji na Polskę za nie przestrzeganie zasad demokracji i prawa.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że podwykonawcy projektów infrastrukturalnych z ostatnich lat - do dzisiaj nie odzyskali jeszcze swoich pieniędzy.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl