Jarosław Narymunt Rożyński

Kto stoi za zamachami w Turcji ?

15 sierpnia 2016r

W wyniku zamachu niedaleko Diyarbakir śmierć poniosło 6 osób, a co najmniej 25 osób zostało rannych. Do zdarzenia doszło przed komisariatem policji niedaleko miasta w południowo-wschodniej części kraju.

Ankara odpowiedzialnością obarczyła rebieliantów z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Zwrócono szczególną uwagę na fakt, że do zamachu doszło w rocznicę powstania PKK przeciw Turcji. Już 32 lata minęły od przeprowadzonych w miastach Eruh i Semdinli zamachów 15 sierpnia 1984 roku. Do dnia dzisiejszego nie udało się porozumieć pomiędzy stronami. W ciągu tych 32 lat konflikt kurdyjsko-turecki kosztował życie ponad 40 tysięcy osób.

Konflikt od wielu lat podgrzewany jest przez zewnętrzne siły, głównie USA i Rosję, które naprzemiennie dostarczają broń obu walczącym stronom, skutecznie blokując rozwój Turcji. Warto zauważyć, że podobną taktykę z powodzeniem stosuje się w innych regionach - np. Izrael i Palestyna, Indie i Pakistan, Korea Północna i Południowa, a obecnie również Ukraina i Rosja. Wszystko zgodnie ze starą zasadą : dziel i rządź.

- Jarosław Narymunt Rożyński,

[źródła]

Police, civilians killed in Turkey car bomb blast
Six people killed in PKK car bombing in Turkey's southeast: deputy PM
Explosion rocks city in southeast Turkey, 6 killed
Three killed in PKK blast near Turkey’s Diyarbakir
PKK attack kills seven in Turkey’s southeast
SE Turkey: Explosion in Diyarbakir wounds several people
PKK bombing kills 7 near Turkey's Diyarbakir