Jarosław Narymunt Rożyński

Kaszuby rosną w siłę

23 czerwiec 2017r

Podczas gdy wynik demograficzny Polski jest coraz gorszy, istnieje w Polsce region, gdzie przyrost naturalny od lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Na czwartym miejscu znajduje się Wejherowo, na drugim Kościerzyna, a na pierwszym Kartuzy. Wszystkie miejscowości znajdują się na Kaszubach, a Kartuzy to przecież "stolica Kaszub".

Kartuzy to jedyna miejscowość w Polsce ze współczynnikiem dzietności powyżej 2 i wynosi obecnie 2,03. W ciągu ostatnich 10 lat liczba ludności wzrosła o 18%, a średni wiek mieszkańców to 36,5 lat. Jak się zatem okazuje, jest to również najmłodszy powiat w całym rankingu.

Może zatem zanim następnym razem politycy rządzącej partii narodowo-socjalistycznej zaczną swoje teorie o "ukrytej opcji niemieckiej" kierować pod adresem Kaszub czy Śląska ktoś przypomni, że to właśnie tutaj rodzi się najwięcej dzieci i to własnie tutaj jest bastion wolności. Tak się akurat składa, że wszystkie badania opinii publicznej i socjologiczne wykazują jasno, że są to również najbardziej konserwatywno-liberalne regiony, gdzie dużą uwagę przywiązuje się do historii i tradycji oraz mądrego zarządzania budżetem domowym.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl