Jarosław Narymunt Rożyński

Jeden zespół - jedna misja

4 maj 2017r

SEEBRIG to skrót nazwy Brygady Południowo-Wschodnioeuropejskiej w skład której wchodzą siły Albanii, Bułgarii, Grecji, Macedonii, Rumunii, Turcji i Włoch. South-Eastern Europe Brigade jest swojego rodzaju odpowiednikiem LITPOLUKRBRIG, czyli Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady. O ile same koncepcje tych organizacji są ze sobą w miarę kompatybilne, o tyle w mojej ocenie główny nacisk powinniśmy położyć na konsolidację sił wojsk w naszym regionie, zamiast sięgać po tak odległe sojusze.

Nie prawdą jest, że NATO jest spójne i stanowi "jedną siłę". Pomiędyz Grecją a Turcją nie zakończony jest spór o Cypr, o który zresztą oba kraje toczyły wojnę będąc już członkami NATO. Jeszcze w 1957 roku Cypr był brytyjską autonomią, w 1960 roku wyspa uzyskała niepodległość, po której wybuchły konflikty pomiędzy ludnością grecką a turecką, a już w 1974 roku nastąpiła inwazja turecka zakończona pokonaniem Gwardii Narodowej.

Niewiele osób zdaje sobie również sprawę, że zarówno Bułgaria i Rumunia przez wiele lat znajdowała się pod panowaniem tureckim. Współczesnym Bułgarom czy Rumunom genetycznie znacznie bliżej do ich islamskich sąsiadów niż do słowiańskich ludności.

Historia stosunków Grecji, Albanii i Macedonii to temat na osobną, niejedną książkę. Analizując historię tych państw wpadamy niestety w historię skomplikowanych konfliktów na Bałkanach, które co kilkanaście lat wybuchają z nowym nasileniem.

To, co daje do myślenia, to brak naszych sąsiadów z Grupy Wyszehradzkiej w tym komponencie.

Wnioski z tego płyną bardzo proste. Zamiast tworzyć odległe i niestabilne sojusze, najlepiej skupić się na tym co jest stricte najważniejsze, czyli obroną przed potencjalną agresją ze strony Rosji i Niemiec. W tej strefie zgniotu powinniśmy ściśle współpracować między sobą, celem budowy sił zbrojnych zdolnych do odparcia takiej wojny.

I nie warto przy tej okazji zapominać, że w trakcie II Wojny Światowej, zarówno Włochy, Węgry, Słowacja jak i Turcja, opowiedziały się po stronie III Rzeszy.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl