Jarosław Narymunt Rożyński

Izrael inwestuje w Niemcy

5 sierpnia 2016r

Izrael jest zainteresowany zakupem trzech nowych okrętów typu Dolphin, które będą wyprodukowane w Niemczech. Okręty podwodne typu 800, bo tak nazywają się "Delfiny", to jednostka o jednokadłubowe okręty konwencjonalne z dwoma pokładami. Obecnie Izrael ogólnie dysponuje 3 okrętami tej konstrukcji oraz 2 okrętami klasy Dolphin-2.

Producentem okrętów podwodnych tego typu jest niemiecki koncern ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS). Wartość nowego zamówienia szacuje się na ponad 1,8 miliarda euro. Aktualnie na ukończeniu jest szósty okręt, którego termin oddania do służby to 2018 rok.

Polska miała ciekawą okazję by dołączyć do tego zamówienia. Przecież w tej chwili szukamy właśnie odpowiedniej dla nas konstrukcji. Moglibyśmy przystąpić do negocjacji z Niemcami i Izraelem by wynegocjować korzystniejsze dla nas warunki, niż gdybyśmy negocjowali ten kontrakt sami. Trzeba bowiem zaznaczyć, że linia produkcyjna Dolphin jest teoretycznie na końcu swojej drogi, więc istniałaby także duża szansa na przejęcie części warsztatów remontowych i koncepcji konstrukcyjnych.

Czym charakteryzują się jednostki Dolphin ? Przede wszystkim możliwością montażu nowoczesnego uzbrojenia, w tym również wyposażonego w głowice nuklearne. Oprócz tego okręty mogą być wyposażone m.in. w pociski UGM-84 Harpoon jak również torpedy DM2A4 (Deutsches Modell 2).

Co ciekawe, w 2000 roku rząd USA odmówił Izraelowi zakupu pocisków Tomahawk, które mogłyby znaleźć się na wyposażeniu tych konstrukcji. Nie jest jednak powiedziane, że Polska spotkałaby się z taką samą odmową.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl