Jarosław Narymunt Rożyński

Gnojenie przedsiębiorców

4 sierpień 2016r

O tym, jak bardzo ten rząd nie rozumie współczesnego świata i globalnej gospodarki, najlepiej świadczą kolejne kłody rzucane pod nogi przedsiębiorców. Po e-fakturach i Jednolitym Pliku Kontrolnym czeka nas wprowadzenie elektronicznego paragonu. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ma on służyć przede wszystkim inwigilacji przedsiębiorców.

Czym jest nowe rozwiązanie ? To przede wszystkim nowa kasa fiskalna, bezpośrednio połączona z lokalnym urzędem skarbowym. Dla przedsiębiorców są to przede wszystkim nowe koszta, problemy wynikłe z awarii łącza internetowego, a przede wszystkim konieczność zakupu nowych urządzeń.

Pozostaje również otwarte pytanie - po co urzędnikom informacja, ile paragonów dziennie i w jakim czasie wystawiają dani przedsiębiorcy ? Czy naprawdę aż tak skrupulatnie rząd zamierza realizować gospodarkę centralnie planowaną ?

Rząd argumentuje wprowadzenie obowiązkowych e-paragonów ograniczeniem szarej strefy. Efekt natomiast osiągnie dokładnie odwrotny. O wiele łatwiej jest bowiem wypisać na miejscu fakturę, korzystając z podłączonej drukarki, bez konieczności korzystania przy tej okazji z internetu.

Zastanawiam się również, jak urzędnicy wyobrażają sobie funkcjonowanie tego systemu na targowiskach, halach handlowych i innych punktach detalicznych na terenie całego kraju.

Tylko czy naprawdę nikt tego w ministerstwach nie widzi ?

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl