Jarosław Narymunt Rożyński

Gdzie płynie ropa z Iranu ?

3 październik 2016r

Wydawałoby się, że po zdjęciu niektórych sankcji z Iranu, wejdziemy w zupełnie nową epokę. Patrząc na ceny surowca na rynku spodziewaliśmy się, że już niedługo cena paliwa na stacjach benzynowych spadnie co najmniej o połowę. Tymczasem warto zwrócić uwagę, kto najwięcej importuje z Iranu i kto na tym uchyleniu sankcji najwięcej zyskał.

Wbrew pozorom to nie amerykanie są głównym importerem irańskiej ropy lecz Chiny, które importują około 543 tysiące baryłek dziennie. Na drugim miejscu jest cała Unia Europejska z importem 450 tysiecy baryłek dziennie. Trzecie miejsce należy do Japonii, która importuje 341 tysięcy baryłek dziennie. Indie zajęły czwartą pozycję, importując 328 tysięcy baryłek dziennie. Następna jest Korea Południowa, która kupuje 244 tysiące baryłek dziennie. Dalej mamy Turcję (182 tysiące baryłek dziennie) oraz Republikę Południowej Afryki wraz z sąsiadami (98 tysiecy baryłek dzienie).

Oznacza to zatem, że ponad 1200 baryłek dziennie, importowanych jest do Azji i to ona jest głównym beneficjentem spadków cen ropy. Co ciekawe, innym potentatem na azjatyckim rynku ropy jest Turkmenistan.

Warto wyciągnąć zatem wnioski, czy Iran faktycznie zrobi zwrot w kierunku USA, czy też jest to gra pozorów mająca na celu przede wszystkim uchylenie międzynarowodych sankcji, na których cierpią przede wszystkim - zwyczajni obywatele.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl