Jarosław Narymunt Rożyński

Fiasko rosyjskiego programu rakiet balistycznych

22 września 2016r

Rosyjski system rakiet "Buława" jest jednym z priorytetowych programów modernizacji rosyjskich sił wojskowych. W ostatnich tygodniach trudności przed wdrożeniem tego systemu zaczęły się jednak nieprawdopodobnie piętrzyć. Na ostatnich ćwiczeniach tylko jedna z wystrzelonych rakiet dotarła do wyznaczonego celu.

Nie są to co prawda pierwsze tego typu ćwiczenia i rakiety Buława w większości przypadków docierały do wyznaczonych celów. Jednakże w przypadku rakiet balistycznych, które mają przenosić broń jądrową - pomyłki tego typu mogą być niezwykle kosztowne.

Rosyjskie rakiety stały się również stałym tematem żartów w internecie. Na YouTube znajdziemy wiele filmów, gdzie przy okazji jakiejś ceremonii pokazowy wystrzał rakiet zakończył się fiaskiem lub groteskową klapą. Nie zmienia to jednak faktu, że Rosjanie w zakresie rozwoju nad tymi technologiami pracują niezwykle intensywnie i to z dużym efektem zwrotnym. Testy innych rakiet przeszły w ostatnich latach bez większych problemów.

W mojej ocenie powszechne krytykowanie pocisków "Buława" jest nieuzasadnione. Bardziej raczej martwiłbym się o fakt, że wystrzelone pociski nie trafiają do celu, ale przecież gdzieś jednak spadają. Warto również uświadomić sobie, że jest to poziom rozwoju technologicznego, który na dzień dzisiejszy i prawdopodobnie długo jeszcze na przyszłośc, pozostanie poza zasięgiem możliwości rodzimych zakładów produkcyjnych.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl