Jarosław Narymunt Rożyński

Dwa lata więzienia za zakupy w niedzielę

13 grudnia 2016r

Obywatelski projekt ustawy przygotowany przez "Solidarność" może budzić szok i zdumienie. Przewiduje on karę dwóch lat pozbawienia wolności dla sprzedającego i sprzedającego w niedzielę. Takie propozycje przypominają realia czasów Stalinizmu i postulaty Bolszewików wobec "klasy burżuazyjnej".

Niewątpliwie są to konsekwencje ustroju, w którym żyjemy, gdzie partie polityczne są w dużej mierze zakładnikami związków zawodowych.

Art. 6 ustawy o ograniczeniu handlu mówi : Kto dopuszcza się handlu (...) w niedziele oraz wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę zakazanych w Ustawie podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Czy tankowanie samochodu będzie dopuszczalne ? A kupienie lekarstw w aptece w niedzielę ? Od kiedy to święta kościelne wyznaczają zakres i formę stosowania norm prawnych ?

Tak chorego prawa nie wymyśliłby żaden człowiek rozumny. Propozycja budzi uzasadnione pytanie o zdrowie psychiczne pomysłodawcy.

Nie mniej jednak... przeraża fakt, że tego typu inicjatywy nie tylko są traktowane poważnie, ale jeszcze są przedmiotem debaty publicznej. Na podstawie sondażu CBOS okazuje się bowiem, że około 39% Polaków, popiera zakaz handlu w niedzielę. Pokazuje to wyraźnie jak zdeformowane i chore jest nasze życie publiczne jak również prawo, które jest toksyczną mieszanką pomysłów ludzi całkowicie oderwanych od rzeczywistości.

Czasem zastanawiam się, czy to nie jest tak, że pokolenie wychowane w socjaliźmie, mści się za swoje krzywdy na współczesnym pokoleniu. Przebijąca tęsknota za komunizmem oraz bezkrytyczne grabienie pod siebie przypomina rabunek jednego pokolenia przez drugie. Współczesne partie polityczne jak również związki zawodowe, całkowicie nie liczą się z przyszłością swoich dzieci, uprawiając swojego rodzaju kanibalizm społeczny i gospodarczy.

Dajcie Polakom rządzić, a sami się wykończą.
- Otto von Bismarck


- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl

[źródła]
Kary za zakaz handlu w niedzielę