Jarosław Narymunt Rożyński

Dia del Colono Polaco

8 czerwiec 2017r

Sympatia pomiędzy Polską a Argentyną opiera się nie tylko o osobę Papieża Franciszka, ale również o ciekawą historię i wzajemną fascynację. 8 czerwca jest w Argentynie świętem pod nazwą Dzień Osadnika Polskiego i upamiętnia przybycie Polaków do Argentyny w 1897 roku, kiedy to czternaście polskich rodzin wpłynęło statkiem do portu w Buenos Aires. Od 1995 roku Argentyna obchodzi w tym dniu święto państwowe.

Sympatia Polaków do Argentyny wynika nie tylko z fascynacji piłką nożną. Pomimo dużej odległości dzielącej oba kraje, podobieństw jest znacznie więcej niż różnic. Oba kraje cechują się głębokim przywiązaniem do religii i tradycji oraz otwartością na współczesne zmiany cywilizacyjne.

Dla mieszkańców Argentyny, Polska jest swojego rodzaju szczególnym punktem na mapie Europy. Jej piękna i przewrotna historia często tak naprawdę jest punktem wyjścia dla opowieści o historii starego kontynentu.

Co miłe i ciekawe, pomiędzy mieszkańcami Polski i Argentyny istnieje wyraźna sympatia. Odmienna uroda i silny charakter jest tutaj czynnikiem przyciągającym ludzi do siebie i obie strony nie ukrywają wzajemnej fascynacji.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl