Jarosław Narymunt Rożyński

Desant USA do Syrii

7 luty 2017r

Od kilku tygodni trwają analizy Pentagonu dotyczące inwazji na Syrię. Przy czym poprzez inwazję rozumie się przede wszystkim użycie sił lotniczych oraz masowy atak z użyciem pocisków manewrujących Tomahawk. Od wielu tygodni prowadzone są również rozmowy z tureckim rządem odnośnie wspólnej polityki wobec Syrii, która ma być zapłatą za przeciągnięcie Turcji z powrotem na front przeciwko Rosji.

Rosjanie doskonale zdają sobie sprawę, że mogą całkowicie utracić swoje wpływy na Bliskim Wschodzie, dlatego dwoją się i troją, aby zwiększyć swoje zaangażowanie w tym regionie, co miałoby podnieść koszt i ryzyko potencjalnej operacji NATO w tym regionie. Nie zimenia to jednak faktu, że czas gra tutaj na korzyść sojuszu, który umiejętnie prowadzi politykę w tym regionie przede wszystkim kosztem jej mieszkańców. Do tego wszystkiego należy dodać kontekst wypowiedzi niektórych doradców amerykańskiego Departamentu Obrony, którzy w kilku wywiadach powiedzieli jasno, że takiego państwa jak Syria, nie będzie na mapie przez najbliższe kilkadziesiąt lat, a nawet dłużej.

Temu wszystkiemu przygląda się z uwagą Arabia Saudyjska, która również chciałaby dostać kawałek tortu dla siebie. Również Iran bacznie obserwuje sytuację od czasu do czasu dając do zrozumienia, że nie zamierza pozostawać bierny w przypadku takiej interwencji. Stąd prawdopodobnie w najbliższym czasie możemy spodziewać się intenstyfikacji konfliktu w Jemenie, który odwróciłby uwagę tych dwóch państw od wojny w Syrii.

Dlaczego zatem nie doszło jeszcze do tej interwencji ? Przede wszystkim Turcja oczekuje większego pokrycia kosztów po stronie USA. Drugim powodem jest kwestia ISIS. Nie można jednocześnie być przeciwnym polityce Assada oraz ISIS, w którymś momencie będzie trzeba wybrać strony. Jednocześnie Turcja stara się mimo wszystko uniknąć wpływom ISIS na swoją politykę wewnętrzną, co mogłoby doprowadzić do radykalizacji nastrojów. Jednakże dotychczasowe działania Turcji, jak również większość porządnych analiz w tym zakresie, nie pozostawiają złudzeń. Turcja będzie się dalej radykalizować i sukcesywnie rosnąć w siłę metodą kuli śniegowej.

Kiedy zatem możemy spodziewać się interwencji USA w Syrii ? W nocy z piątku na sobotę 26-27 maja 2017 roku. Na ten dzień przypada początek Ramadanu.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl