Jarosław Narymunt Rożyński

Dekomunizacja sądów

5 lipca 2016r

Ustawę dekomunizacyjną sądownictwo powinniśmy przeprowadzić z całą pewnością w latach '90. Niestety brak politycznej woli ze strony partii rządzących doprowadził do stanu, iż brak tej dekomunizacji ciągnie się za nami do dzisiaj. Co gorsza, im dłużej tej ustawy nie ma, tym trudniej będzie ją wprowadzić.

Ówczesne rządy wybrały jednak drogę, w ramach której dekomunizacja wykona się sama poprzez wymianę pokoleniową. Nie zdawali sobie sprawy, że proces ten będzie trwał znacznie dłużej niż im się wydaje. Po niemal 30 latach od tamtych decyzji nadal zmagamy się z przeszłością w wymiarze sprawiedliwości.

Niestety, podobnie jak w innych przypadkach, kwestia dekomunizacji sądownictwa jest ustawicznie wykorzystywana przez propagandę przy każdych kolejnych wyborach parlamentarnych. Nie tylko jakość orzecznictwa pozostawia w tej chwili wiele do życzenia, ale również sama przewlekłość w orzekaniu. Do powszechnych można zaliczyć sytuacje, gdzie na wyrok czekamy latami, a niezależnie od jego treści, o sprawiedliwości nie może być już mowy.

Czy obecne rządy przeprowadzą w końcu ustawę o dekomunizacji sądów ? Wątpię. Obawiam się, że jakaś zmiana przepisów nastąpi, ale z przywilejami dla posłusznych i karą dla niepokornych.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl