Jarosław Narymunt Rożyński

Czy w tym roku będzie kolejny spadek ratingu Polski ?

6 grudnia 2016r

Fitch obniżył prognozy wzrostu gospodarczego w Polsce. Natomiast Moody ostrzegał nas przed obniżeniem wieku emerytalnego, co miałoby swoje odbicie w ratingu tej agencji. Nie posłuchaliśmy ani jednych, ani drugich.

Ostrzeżenie przed majstrowaniem przy ustawach emerytalnych poszło w eter. Nie tylko wprowadzono program 1000+ ale również obniżono wiek emerytalny zgodnie z zapowiedzniami. Niepokój budzi również koncepcja przeniesienia wszystkich środków z OFE do ZUS. Taka operacja ma się odbyć jeszcze w grudniu 2016 roku.

Zaproponowany przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Projekt zmiany w OFE należy traktować jako zgodny z wcześniejszą koncepcją. Celem jest przekazanie 25% aktywów OFE na Fundusz Rezerwy Demograficznej, a reszty na III filar.

W mediach publicznych - cisza na ten temat.

Rating będzie prawdopodobnie opublikowany najpóźniej pod koniec stycznia. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, buduje nam się naprawdę nieciekawy obraz.

Po masowych przeniesieniach firm za granicę, obniżeniu rankingu, dalszym osłabieniu waluty - w lutym może Polskę czekać już nie kubeł zimnej wody na plecy, ale lodowaty szok gospodarczy.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl