Jarosław Narymunt Rożyński

Czy rzad Rumunii zmierza do upadku ?

31 sierpnia 2016r

Wiadomości z ostatnich tygodni nie powinni budzić wątpliwości. Najpóźniej w drugiej połowie września niewykluczone, że dojdzie do upadku rządu. Media opisują niejasne operacje finansowe w latach 2007-2008 z okresu, gdy obecnie urzędujący premier Ponta prowadził prywatną kancelarię prawną.

Pretekst do uderzenia w premiera jest dość "lekki". Mówi się przede wszystkim o pobieraniu opłat za fikcyjne usługi prawne. Jest to sprawa, która dotyczy świadczenia usług a nie przepływu towarów, dlatego udowodnienie czegoś takiego jest praktycznie niemożliwe. Nie przeszkadza to jednak w prowadzeniu kampanii mającej na celu pozbawienie urzędującego premiera urzędu.

Kwota, która pojawia się w zarzutach jest również stosunkowo niewielka, gdyż jest to około 40 tysięcy euro. Porównując do naszych rodzimych powiązań polityków rządowych z aferą Amber Gold można się tylko uśmiechnąć pod nosem.

Jestem przekonany, że nikt poza właścicielami spółki nie będzie pociągnięty do odpowiedzialności. Nie jestem również pewien, czy sami właściciele rzeczywiście bedą odpowiadać za realnie popełniane czyny, czy też będą ofiarami politycznej nagonki. W obu przypadkach - pieniądze są już dawno nie do odzyskania.

W Rumunii natomiast, bardzo intensywnie działa odpowiednik polskiego Centralnego Biura Antykorupcyjnego, czyli Krajowa Dyrekcja Antykorupcyjna (w skrócie: DNA). Działalność tej instytucji jest bardzo kontrowersyjna, ale jednocześnie cieszy się ogromnym poparciem społecznym. DNA atakowane jest przede wszystkim przez polityków lewicowcyh - socjaldemokratów. Wielokrotnie protestowali oni przeciwko operacjom DNA, argumentując że jest to policja polityczna, która działa na zlecenie opozycji. Jednakże twarde wsparcie ze strony społeczeństwa i wymiaru sprawiedliwości, pozwala działać DNA w sposób nieskrempowany.

Co ciekawe, w walce o utrzymanie niezależności DNA włączyła się Komisja Europejska. Wizerunek niezależnej instytucji spowodował, ze DNA cieszy się największym zaufaniem społecznym tuż po Cerkwi, wojsku oraz służbach specjalnych.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl