Jarosław Narymunt Rożyński

Czechy i Słowacja modernizują siły zbrojne

13 listopad 2016r

W przyszłym roku budżet obronny naszych południowych sąsiadów zwiększy się o 10%. W Słowacji wydatki na obronę narodową mają wzrosnąć o około 100 mln euro i zamknąć się przed granicą 1mld euro. Natomiast w Czechach budżet obronny ma zostać podniesiony z niespełna 48 mld koron do około 52,5 mld w 2017 roku.

Słowacja zajmuje obecnie 74 miejsce w rankingu światowym pod względem potencjału sił zbrojnych. W wojsku służy obecnie około 13,5 tysiąca żołnierzy. Na wyposażeniu kawalerii pancernej znajdują się 22 poradzieckie czołgi T-72. Co ciekawe, Słowacja podobnie jak Polska, wyraźnie zainteresowana jest zakupem śmigłowców Black Hawk, które miałyby zastąpić stare poradzieckie konstrukcje. W mediach przewija się również temat zakupu nowych transporterów opancerzonych. Obecnie na wyposażeniu jest około 478 transporterów opancerzonych, z czego szczególną uwagę zwracają Tatrapan 6x6.

Republika Czeska zajmuje 32 miejsce w rankingu światowym pod względem potencjału sił zbrojnych. Posiada niewielkie siły zbrojne liczące około 20 tysięcy żołnierzy. Na wyposażeniu Czeskich Sił Zbrojnych znajduje się około 120 poradzieckich czołgów T-72 zdolnych do działania. Jednakże tutaj również od czasu do czasu podnoszona jest kwestia wymiany transporterów opancerzonych na nowe konstrukcje. Czesi posiadają obecnie 30 sztuk austriackich transporterów opancerzonych Pandur II spośród ponad 107 zamówionych jeszcze w 2009 roku. Transportery opancerzone tego typu były dotychczas używane bojowo w trakcie misji pokojowych na Cyprze w ramach UNFICYP, na wzgórzach Golan w ramach UNDOF, w Kosowie w ramach KFOR, Afganistanie w ramach ISAF i w Bośni i Hercegowinie. Czechy na pierwszym miejscu w liście wydatków stawiają jednak system obrony powietrznej średniego zasięgu.

Siły powietrzne Czech to przede wszystkim szwedzki Saab JAS 39 Gripen. Aktualnie na wyposażeniu znajduje się 14 sztuk myśliwców tego typu. Uzupełnieniem są czeskie lekkie bojowe samoloty odrzutowe Aero L-159 Alca (71 sztuk, w tym 46 w rezerwie). Co ciekawe, do użytkowników tej maszyny należą m.in. Draken International - amerykańska firma świadcząca usługi na rzecz Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych oraz Lewis Fighter Fleet LLC - amerykańska firma, która w 2013 roku, za pośrednictwem EADS CASA nabyła trzy maszyny L-159A. Nie małym zaskoczeniem jest również fakt, że użytkownikiem czeskich samolotów jest Irak, który zakupił do tej pory 15 maszyn tej konstrukcji.

Modernizacja czeskich i słowackich sił zbrojnych jest bardzo dobrym sygnałem mobilizacji dla całej Grupy Wyszehradzkiej. Czekamy teraz na pierwsze sygnały płynące z Węgier w tym obszarze.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl