Jarosław Narymunt Rożyński

Czarnogóra wchodzi do NATO

6 sierpnia 2016r

Nie ma żadnych przeszkód stojących na drodze Czarnogóry do NATO. Pomimo silnego sprzeciwu ze strony Rosji, wszelkie elementy tzw. mapy drogowej są wdrażane bez większych problemów. Nie wykluczone, że już na wiosnę 2017 roku Sojusz Północnoatlantycki powiększy się o jeszcze jedno państwo.

Obecnie na terenie Czarnogóry trwają ćwiczenia NATO w ramach których sprawdzane są komponenty i założenia niezbędne do funkcjonowania w ramach nowych struktur. Jednocześnie w tym samym czasie w znajdującej się na Bałkanach Serbii trwają ćwiczenia wojsk serbskich i rosyjskich. Rosja bowiem czuje, że Serbia wyślizguje im się z rąk nie tylko w perspektywie wejścia do Unii Europejskiej, ale również w konsekwencji współpracy ze strukturami NATO.

Czy Czarnogóra będzie zatem 29-tym państwem w NATO ? Wszystko na to wskazuje. Decyzja o zaproszeniu tego małego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego zapadła już w 2015 roku. Podstawowym czynnikiem determinującym ten kierunek działań jest odcięcie Rosji od Adriatyku i sukcesywne wypchnięcie wpływów rosyjskich z całego regionu bałkańskiego.

W tych okolicznościach warto zauważyć, że zmiana biegunów w Serbii jest już w zasadzie tylko kwestią kilku najbliższych miesięcy.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl