Jarosław Narymunt Rożyński

Cichy eksport dronów do Polski

3 sierpień 2016r

Na liście państw, które w najbliższym czasie będą mogły importować i eksportować drony bojowe do USA, oprócz 40 innych państw znalazła się również Polska. Porozumienie nosi nazwę „Joint Declaration for the Export and Subsequent Use of Armed or Strike-Enabled Unmanned Aerial Vehicles (UAVs)„ i zostanie ogłoszone w ciągu najbliższych tygodni. Wszystkie państwa, które znalazły się na liście, musiały najpierw spełnić warunki traktatu o handlu bronią (Arms Trade Treaty - w skrócie ATT) .

Wstępne analizy wykazują, że w przypadku Polski chodzi przede wszystkim o MQ-9 Reaper zdolny do przenoszenia pocisków typu Hellfire. MQ-9 Reaper może przenosić do 1360 kg uzbrojenia. Dron oprócz pocisków AGM-114 Hellfire może być uzbrojony w bomby kierowane laserowo GBU-12 Paveway II, bomby GBU-38 JDAM lub bomby z mieszanym układem naprowadzania laser/GPS GBU-49.

Bomba GBU-12 jest naprowadzana laserowo i jest swobodnie opadająca. W operacji Pustynna Burza osiągnięto skuteczność 88% podczas ataków na różnego rodzaju umocnienia - bunkry, mury, barykady itp.

JDAM (Joint Direct Attack Munition) jest zestawem ogonowym dołączanym do standardowych bomb ogólnego przeznaczenia lub penetrujących, zamieniających je z broni niekierowanej na naprowadzaną. Bomb systemu JDAM używano m.in. podczas konfliktu w Kosowie w 1999 roku oraz w trakcie inwazji na Irak (Operation Iraqi Freedom) w 2003.

AGM-114 Hellfire był początkowo wyłącznie pociskiem przeznaczonym do śmigłowców bojowych. Hellfire zaprojektowany został do niszczenia celów opancerzonych oraz innych celów jednostkowych. Pocisk AGM-114 jest produkowany w różnych wersjach, m.in. do niszczenia okrętów, jaskiń, celów na terenach zurbanizowanych, instalacji obrony przeciwlotniczej jak również wersja z głowicą termobaryczną do niszczenia budynków, schronów, jaskiń i siły żywej nieprzyjaciela oraz wersja do niszczenia czołgów i pojazdów opancerzonych.

W tym momencie oczywiście automatycznie rodzi się pytanie... kogo będziemy bombardować ?

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl

[źródła]
https://www.state.gov/r/pa/prs/ps/2016/10/262811.htm
https://www.state.gov/r/pa/prs/ps/2016/10/262812.htm