Jarosław Narymunt Rożyński

Brakuje pieniędzy na program 500+

6 listopad 2016r

W budżecie już w tej chwili brakuje około 500 mln zł na grudniowe wypłaty w ramach programu 500+. Kilka województw wystąpiło już wcześniej w tej sprawie do Ministerstwa Finansów. Jak do tej pory, bez odpowiedzi.

Największe braki w budżecie są w województwie mazowieckim, które zawnioskowało do ministerstwa o około 216mln złotych. W pozostałych województwach są to kwoty co najmniej o połowę mniejsze. Zadziwia zatem optymizm i uspokojenia rządu, iż wszystko jest pod kontrolą.

Wstępne szacunki mówią o tym, że program 500+ pochłonie w tym roku około 17 mld złotych. Brakująca kwota ma być uzupełniona z rezerw celowych oraz z dodatkowych poborów podatkowych. Oznacza to zatem, że w najbliższych tygodniach możemy spodziewać się wzmożonych kontroli podatkowych oraz wszelkich innych form zbierania środków od obywateli.

Program 500+ to piramida nie do utrzymania. Naprawdę nie wyobrażam sobie, w jaki sposób rząd chce utrzymać ten program socjalny skoro przez najbliższe 18 lat suma świadczeń będzie prawdopodobnie rosnąć, a już w pierwszym roku są problemy z zebraniem wystarczającej kwoty. Zwłaszcza, że już w przyszłym roku na program 500+ kwota świadczeń wzrośnie z 17mld do co najmniej 23mld złotych.

W takich okolicznościach istnieją tylko dwie możliwości : albo druk pieniędzy, albo ściąganie tych pieniędzy z podatnika. Już w tej chwili widać wyraźnie, że rząd wybrał to drugie rozwiązanie. Ponieważ efekt tego wyboru będzie widać już w ciągu najbliższych dwóch miesiącach, przede wszystkim po ilości firm przeniesionych za granicę - w pierwszym a najpóźniej drugim kwartale 2017 roku możemy spodziewać się masowego druku pieniędzy na pokrycie pustego budżetu.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl

[źródła]
Kończą się pieniądze na 500 plus - rząd odpala rezerwę