Jarosław Narymunt Rożyński

Blokada Krymu

11 sierpnia 2016r

Po zajęciu Krymu przez Rosję zablokowano transport z Ukrainą. Całkowicie zatrzymano transport ciężarowy na półwysep, a ruch odbywa się ewentualnie wyłącznie pieszo lub samochodami osobowymi. Nie jest to jednak normalny ruch transgraniczny, lecz w większości wyłącznie "podróże biznesowe" określonych grup biznesowych.

Nie inaczej wygląda sytuacja z ruchem kolejowym. Praktycznie całkowicie został wyeliminowany transport osobowy jak również towarowy. Dostawy bieżących surowców i produktów odbywają się teraz głównie drogą morską.

Kijów zapowiada zaostrzenie swojej polityki i całkowite odcięcie Krymu od ukraińskich węzłów komunikacyjnych.

Dodatkowym elementem nacisku ze strony Ukrainy jest zapowiedź anulowania ustawy o wolnej strefie ekonomicznej "Krym". Trzeba przyznać, że jest to dosyć kontrowersyjna kwestia, ponieważ Ukraina nie ma już kontroli nad Krymem.

Jak do tego wszystkiego podchodzi Rosja ? Oficjalne komunikaty mówią, że blokada nie stanowi problemu, ponieważ zaledwie 5% środków pochodziło z Ukrainy. Nieoficjalnie jednak, nie da się ukryć faktu, że Krym de facto stał się obszarem będącym na stałym utrzymaniu z budżetu Federacji Rosyjskiej.

- Jarosław Narymunt Rożyński,
www.prezydent.org.pl